Düğün pastasının hikayesi

Düğün pastaları

Düğün pastaları yüzyıllardır düğünlerin olmazsa olmazları. Şekli ve tadı değişiyor; ancak anlamı hiç değişmiyor. Düğünün en tatlı sembolünün tarihini gelin yakından tanıyalım.

İlk düğün pastaları günümüzdeki halin­den çok uzak farklı bir tat ve görünüşe sahiptir. Pastanın da elbette bir modası var. Ancak artık mat ve beyaz renkler yerine yeni pasta renklerine ve tatlarına yer veriliyor. Pasta dekoratörleri her geçen gün yeni ör­neklere imza atıyorlar. Çiftlerin seçtiği pasta aynı zamanda onların karakterlerini de yansıtıyor. En iyi pasta tasarımcıları ve dekoratörleri pastanın tadının önemini anladılar. Görünümünün hala çok önemli olmasının yanında, pastanın tadı giderek ön plana çıkmaya başladı. Her çift pastalarının tadının hafif ama lezzetli olmasına özen gösteriyor. Son zamanlarda çikolata­lı pastalar oldukça revaçta. Hindistan ce­vizli pastalar eski modasını yitirmiş du­rumda. Alternatif olarak düğün pastalarında tiramisu ya da farklı pasta çeşitleri­ne yer veriliyor. Kimisi bu tatlann düğün pastasının yerini alamayacağını düşünse de tercih edenlerin sayısı hiç de az değil.

 

Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>